Текст: Симона Стефанова Някъде в пространството, между две или три вдишвания и няколко дълбоки издишвания, някой пише стихове. Пише, защото е в синхрон с вибрациите на Вселената, на това което се случва отвън, но най - вече вътре в душата. Пише за себе си, но докосва...
„Детство“
Разказ от Росен Карамфилов Изображение: скулптура Кольо Карамфилов Изправен съм на една проходилка и правя ситни крачки. Левия ми крак се влачи като мокър парцал подире ми. Моята прабаба Надежда върви отзад. Оставили са я да ме пази. Императрицата! На осемдесет и...
„Приказка за един гений“
Разказ от Росен Карамфилов (трета награда – „Рашко Сугарев 2019) Художник на картината: Кольо Карамфилов Имало едно време един гений. Той бил плод на цветна бременност. Майка му нямала и най-малка представа, че го износва, не забелязала прогресивно нарастващия си...
„Белег“
Разказ от Росен Карамфилов (първа награда – „Душата на един извор” 2018) Художник на картината: Кольо Карамфилов Откакто се помня имам само душа. Така се родих – без тяло. Или по-точно – с тяло, неспособно да износи големината на духа ми. Лекарите твърдят, че никога...
Разговор за любовта с Нели Стефанова
Текст и интервю: Симона Стефанова Еротиката е слабо засягана тема в българската литература. Народопсихология, нагласа, търсене, това са факторите за мен. Но най - важният фактор за тази тема е смелостта на автора. Защото еротиката съществува и писането за нея е част...
От хоби в творчески бизнес. Разговор със Снежана Мицева
Текст: Симона Стефанова Една тема, която си прокрадва път в нашата дейност и хората, които срещаме и с които работим, е как да превърнем хобито си в наше основно занимание и да го развием в бизнес. Това може да се определи като смелост в днешните времена, но в...
Цветна еуфория с Мария Митева
Интервю: Симона Стефанова Фотографии: Кристина Мавродиева Багажът, който носим не трябва да ни тежи. Той е малкото, което ни е нужно и би следвало да ни украси. Лекота, любов и красота открих в чантите на "EMVy MyBag" - https://emvymybag.com/. Уникални и доста...
„Маската“ на Триумфалната арка
Текст: Симона Стефанова Какво си представял и какво мечтаел да изрази художникът авангардист, от български произход, Кристо Явашев, с опаковане на Триумфалната арка : "Ще бъде като жив обект, който ще се движи с вятъра и ще отразява светлината. С тези движещите се...
„Все повече ми харесва да се разхождам сам“, Димитър Ганев
Текст: Симона Стефанова Много често започнах да се разхождам сама в парка. Сама си стоя и у дома. Затова заглавието и книгата си дойдоха при мен. Нямам отговор защо ходя сама, не е необходим анализ или препоръки, то просто е така. Заглавието ме провокира и реших да...
„Отсъствия” – в храма на Любовта
Текст: Кристина Митева Обичате ли поезията? Поезията, чиято главна тема е Любовта? Ако отговорът е положителен – намерете тази книга и я прочетете! Дори да не обичате поезия – пак я потърсете и я прочетете, стига да ви вълнува темата за любовта като център на...
Икигай – японското изкуство за дълъг и щастлив живот
Текст: Симона Стефанова
Три книги за „Икигай“ срещнах на българския книжен пазар. Всяка от тях има своя последователност и история, свое амплоа.
За тази филасофия чух за първи път на лекцията по астрология „Кариера и призвание в наталната карта“ на Ванеса Виденова през 2018 г. – https://www.vanesavidenova.com/2019/10/28/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B5%D1%80%D0%B0-%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%B2-%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0/
Тогава чух и терминът „Икигай“. По време на срещата и след като всеки сподели желанието си да намери своето призвание, усетих колко сме близо до него. И не някой да ни го смила и да ни го каже, а ние го откриваме. На астрологичната среща всеки, който пожелаеше, задаваше своите въпроси по своята натална карта. Беше взаиморазкриване. Изненадващо, в контекста на синхроничностите, на лекцията, сред участниците, се появи момиче, с еднакви с моите разположения на асцедента, 2 – ри дом, 6 – ти дом и 9 – ти дом (за прочелите статията на Ванеса Виденова с линка по – горе). Това въобще не бях очаквала. Тогава го усетих като чудо. Момичето се насочваше към правото и професията „юрист“. А аз, като дългогодишен практикуващ юрист, бях там за да намеря другото си аз, това което ме глозгаше от няколко години и исках да променя. Ние не сме един път. И както сме чували вече, не сме едно нещо. Още преди години в мен започна да се прокрадва неприязън, когато ме идентифицират с професията ми, когато ме попитат какво работя, а не с какво се занимавам или как съм. Аз се гордеех с професията си. Бях щастлива. А сега търсех себе си отново. Разбира се професията, която човек практикува с желание и обича, показва много голяма част от нас, старанието, предпочитанията ни, нагласата, търпението ни в този живот, други качества на характера и способности и много, много неща. Но не това се вижда, когото кажеш какво работиш. Вижда се престиж, заплата и колко добре си материално. Така е и с писателите към които симпатизирам. Те не са писането, издаването и книгата, те са написаното и отвъд него.
И няколко години след това, сега като ме попитат: „Защо напусна работа“, отговарям: „За да намеря своя икигай“.
Истината е, че трябва да си готов за икигай. Това е един естествен процес на намиране. Ако стоиш със създадени от външни обстоятелства представи за това какво можеш т. е какво другите и обществото очакват от теб, тогава икигай си остава само на книга. Овладяването му обаче не е препоръчитерно, а е задължително.
Да практикуваш икигай означава да практикуваш себе си. Не следваш някакво учение, външни правила, ограничения. Намирането на икигай е намиране на себе си – твоята тайна, призвание и предназначение.
Икигай не ни насочва как да организираме ежедневието си, как да си угаждаме или да се глезим, а как да открием какво можем и да правим това, което ни прави щастливи.
Тогава, на астрологичната среща, се замислих и друго. Защо това изкуство е японско, а всички се нуждаем от икигай?
„Според японците всеки човек има свой икигай, което един френски философ нарича raison d’etre – прев. причина да съществувам. Някои са открили и осъзнават своя икигай, други го носят в себе си, но все още го търсят.
Икигай се крие вътре в нас и се нуждае от търпеливо изследване, за да достигнем до най – дълбоките недра на съществото си и да го намерим. Според кореняците на Окинава – островът с най – висок индекс на столетници в света, икигай е причината поради която ставам от леглото всяка сутрин.“
Из „Икигай – тайните на Япония за дълъг и щастлив живот“, Ектор Гарсия, Франсеск Миралес
Звучи ми дълбоко. Звучи ми като ясен смисъл. Сега си отговарям, че може би всеки открива нещо и го предоставя на другите. Открива го, защото за него е по – лесно и по бързо достига до същността му. За другите е по дълъг път, или не си дават сметка за това, а всъщност го имат.
Ето и книгите, които ми се усмихват във ведро розово и червено на корицата. Въпреки, че почти свалих розовите си очила. Но призванието, смисъла на живота ни мисля, че е розов, ведър и свеж.
Затова сме тук.
1. Икигай – тайните на Япония за дълъг и щастлив живот, автори Ектор Гарсия, Франсес Миралес, Издателство „Гнездото“, 2016 г.
„Най-добре пазената тайна на японското дълголетие се нарича икигай. Значението на тази дума може да се опише по различни начини: „причината, поради която ставаш от леглото всяка сутрин“; „радостта да си винаги зает“; „страстта, която ти носи удовлетворение и радост“… Но всички те водят към едно – причината да живееш!
Тази книга ще ви отведе в едно малко селище в северната част на японските острови Окинава, наричано „селото на столетниците“, и ще ви срещне с едни от най-възрастните хора в света. При това най-щастливите!
Тази книга ще разбули тайните на прочутото японско дълголетие, което за нас, хората от Запада, понякога изглежда неразбираемо и недостижимо. И ще ви покаже, че всеки човек може да се радва на дълъг, пълен с оптимизъм и щастие живот.
А защо не и вие?“
2. Да изживееш своя икигай, автори Ектор Гарсия, Франсес Миралес, Издателство „Гнездото“, 2018 г.
„Открий истинската си страст, изпълни живота си със смисъл!
Японците казват, че всеки има своя икигай. Някои са го открили, други го носят в себе си, но все още го търсят.
След като ни разкриха най-добре пазената тайна на японското дълголетие в книгата „Икигай – Тайните на Япония за дълъг и щастлив живот“, Ектор Гарсия (Кирай) и Франсеск Миралес отново ни канят на едно вълнуващо пътешествие в Япония. Сега те се обръщат към нейната хилядолетна култура, за да ни покажат на практика как да открием своя икигай, как да го овладеем и да изпълним с вдъхновение и смисъл всички аспекти от живота си.
Икигай е твоята причина да живееш, онази страст, която ти носи удовлетворение и радост, смисълът на твоето съществуване, радостта да си винаги зает… Икигай е пресечната точка между това, което обичаш; това, от което се нуждае светът; това, за което ти плащат, и това, в което си добър. С други думи, там, където се срещат твоята страст, професия, мисия и призвание.
За да се докоснем до вдъхновението и мъдростта на Япония, тази книга ще ни отведе на три места, а по време на пътуването ще спрем на 35 гари, на всяка от които ще разучим практически инструменти и техники, с които да изживеем приключението, наречено икигай.
Най-напред ще отидем в Токио. Ще се качим на влака-стрела и ще се отправим към бъдещето, където ще разберем как да задвижим вътрешния си шинкансен и да приложим „японското чудо“ в собствения си живот. Дали можем да постигнем невъзможното и да реализираме най-големите си лични предизвикателства?
После ще тръгнем към старата столица Киото и ще се разходим из собственото си минало, за да помогнем на своите преживявания и опит да осветят нашия житейски път. Ще изследваме историята на собствения си живот, защото в нея се съдържа важна информация за истинския ни икигай.
А накрая ще отидем до древното светилище Исе и ще разберем какво означава да не принадлежиш на миналото. След като се поучим от миналото и проектираме бъдещето, ние сме свободни да живеем тук и сега, в настоящето. Да живеем осъзнато, с пълнота и смисъл.“
3. Малка книга за икигай, автор Кен Моги, Издателство „Сиела“, 2019 г.
„Японска мъдрост за здрав и щастлив живот
Последвайте японския изследовател Кен Моги на вдъхновяваща разходка из миналото и настоящето на Япония, сред жителите на Страната на изгряващото слънце, техните традиции, радости и скърби – всичко, което формира техния уникален светоглед.
В японския език икигай се използва в различен контекст и може да се отнася както за дребни всекидневни неща, така и за големи цели и постижения. Думата е толкова обичайна, че хората често прибягват до нея във всекидневието си, без да си дават сметка за нейното специално значение.
Главното е, че икигай е постижим и без задължително да си особено успешен в професионалния живот. В този смисъл схващането е изключително демократично, пропито с ликуване от разнообразието на живота.
Истина е, че ако притежаваш икигай, това може да доведе до успех, но успехът не е необходимо условие за постигането на икигай. Икигай е достъпен за всеки от нас.
Книгата е под научната редакция на водещия български японист Братислав Иванов – първия преподавател по класически японски език в Софийския университет и носител на най-стария японски орден, Ордена на Изгряващото слънце, за приноси към академичните изследвания на японския език и преподаването му в България.“
Източници: www.gnezdoto.bg
www.ciela.com
Рене-Мари Тодорова с криле от светлина
Текст: Симона Стефанова Някъде в пространството, между две или три вдишвания и няколко дълбоки издишвания, някой пише стихове. Пише, защото е в синхрон с вибрациите на Вселената, на това което се случва отвън, но най - вече вътре в душата. Пише за себе си, но докосва...
„Детство“
Разказ от Росен Карамфилов Изображение: скулптура Кольо Карамфилов Изправен съм на една проходилка и правя ситни крачки. Левия ми крак се влачи като мокър парцал подире ми. Моята прабаба Надежда върви отзад. Оставили са я да ме пази. Императрицата! На осемдесет и...
„Приказка за един гений“
Разказ от Росен Карамфилов (трета награда – „Рашко Сугарев 2019) Художник на картината: Кольо Карамфилов Имало едно време един гений. Той бил плод на цветна бременност. Майка му нямала и най-малка представа, че го износва, не забелязала прогресивно нарастващия си...
„Белег“
Разказ от Росен Карамфилов (първа награда – „Душата на един извор” 2018) Художник на картината: Кольо Карамфилов Откакто се помня имам само душа. Така се родих – без тяло. Или по-точно – с тяло, неспособно да износи големината на духа ми. Лекарите твърдят, че никога...
Разговор за любовта с Нели Стефанова
Текст и интервю: Симона Стефанова Еротиката е слабо засягана тема в българската литература. Народопсихология, нагласа, търсене, това са факторите за мен. Но най - важният фактор за тази тема е смелостта на автора. Защото еротиката съществува и писането за нея е част...
От хоби в творчески бизнес. Разговор със Снежана Мицева
Текст: Симона Стефанова Една тема, която си прокрадва път в нашата дейност и хората, които срещаме и с които работим, е как да превърнем хобито си в наше основно занимание и да го развием в бизнес. Това може да се определи като смелост в днешните времена, но в...
Цветна еуфория с Мария Митева
Интервю: Симона Стефанова Фотографии: Кристина Мавродиева Багажът, който носим не трябва да ни тежи. Той е малкото, което ни е нужно и би следвало да ни украси. Лекота, любов и красота открих в чантите на "EMVy MyBag" - https://emvymybag.com/. Уникални и доста...
„Маската“ на Триумфалната арка
Текст: Симона Стефанова Какво си представял и какво мечтаел да изрази художникът авангардист, от български произход, Кристо Явашев, с опаковане на Триумфалната арка : "Ще бъде като жив обект, който ще се движи с вятъра и ще отразява светлината. С тези движещите се...
„Все повече ми харесва да се разхождам сам“, Димитър Ганев
Текст: Симона Стефанова Много често започнах да се разхождам сама в парка. Сама си стоя и у дома. Затова заглавието и книгата си дойдоха при мен. Нямам отговор защо ходя сама, не е необходим анализ или препоръки, то просто е така. Заглавието ме провокира и реших да...
„Отсъствия” – в храма на Любовта
Текст: Кристина Митева Обичате ли поезията? Поезията, чиято главна тема е Любовта? Ако отговорът е положителен – намерете тази книга и я прочетете! Дори да не обичате поезия – пак я потърсете и я прочетете, стига да ви вълнува темата за любовта като център на...